Otvaranje sječina sekundarnom mrežom šumskih puteva u borovim i hrastovim šumama

Autor(i)

  • Vladimir Jeličić Šumarski fakultet Univerziteta u Sarajevu

DOI:

https://doi.org/10.54652/rsf.1977.v25.i5-6.529

Sažetak

Mreže šumskih puteva imaju za cilj prekrivanje odredjene šumom obrasle površine kako bi se na toj površini moglo uspješno obavljati iskorišćavanje šuma, ali i svi ostali radovi vezani za dobro gazdovanje šumama. U sklopu iskorišćavanja šuma u širem smislu riječi, obuhvaćen je i transport drveta. Transport drveta, od panja u šumi do tržišta, najčešće se dijeli u tri faze: sakupljanje, privlačenje (vuča) i prevoz. Ove tri faze transporta drveta traže odgovarajuću mrežu i tehničke karakteristike šumskih komunikacija.
Oblici sistema otvaranja šuma, u širem smislu mreže puteva, mogu biti vrlo raznoliki što prvenstveno zavisi od konfiguracije terena. Na ravničarskim i brežuljkastim terenima, gdje je vodjenje trasa šumskih puteva moguće u svim pravcima, sistemi šumskih puteva imaju stvarni oblik mreže, tj. zatvorene linije. Medjutim, na strmim terenima i terenima ispresjecanim uvalama i vodotocima, sistemi šumskih puteva imaju oblik žila iii stabla sa granama, kod kojih se sa glavnog puta granaju ogranci odnosno odvojci.
Pri planiranju mreže šumskih puteva u nekom području, osnovne postavke su ekonomske činjenice. Na jednoj su strani troškovi gradnje i održavanja šumskih puteva, a na drugoj troškovi transporta. Što je mreža šumskih puteva gušća niži su troškovi transporta , ali su veća ulaganja za puteve ili obratno, troškovi transporta su veći što je mreža rjedja.

References

DOLEŽAL, B.: Sistemi gazdovanja u šumi. Ključni problem gazdovanja u šumi sa sječinama malih površina. Jugoslovenski poljoprivredno šumarski centar, Beograd, 1972.

DOLEŽAL, B.: Šume s malim sečinama i nova tehnika iskorišćavanja i privlačenja drvela. Jugoslovenski poljoprivredno šumarski centar. Beograd, 1977.

HAFNER, F.: Erfahrung bei Planung und Bau von Forstvege mit mehanisierten Mitteln. Österreich Forst und HolzWirtschaft 1954.

JELIČIĆ, V.: Mreže šumskih puteva Planiranje i odredjivanje gustoće, Jugoslovenski poljoprivredno šumarski centar, Beograd, 1971.

JELIČIĆ, V.: Korištenje dozera na izgradnji šumskih puteva. (Doktorska disertacija) Rukopis, 1975.

JELIČIĆ, V.: Otvaranje sječina sekundarnom mrežom šumskih puteva u šumama bukve, jele i smrče. Sarajevo, 1976.

JELIČIĆ,V.: Izgradnja traktorskih puteva angldazerskom daskom na traktoru BNT-75, Sarajevo, 1977.

KLEMENČIĆ, I.: Optimalna gustoća šumskih prometala. ŠIPAD,Sarajevo, 1938.

KLEMENČIĆ, I.:Optimalna gostota gozdnih prometnic. Gozdarski vestnik, Ljubljana, 1956.

MATIĆ,V., PINTARIĆ, K. i DRINIĆ, P.: Osnovne smjernice gazdovanja šumama u Bosni i Hercegovini. Institut za šumarstvo u Sarajevu, Sarajevo, 1969.

MATIĆ, V.: Prostorno uredjivanje prebomih mješovitih šuma jele, smrče i bukve na području Bosne. Savez inženjera i tehničara šumarstva i industrije za preradu drveta. Sarajevo, 1973.

MATTHEVS, M.D.: Cost Control in the Logging Industry. Mc Graw Hill Book Company Inc. New York and London, 1957.

PETROVIĆ, U.: Optimalna gustina šumskih transportnih sredstava. Univerzitet u Beogradu. Beograd, 1961.

TURK, Z.: Metodika kalkulacija ekonomičnosti strojnog rada u šumarstvu. Ljubljana, 1976. Rukopis.

Downloads

Objavljeno

01. 09. 1977.

How to Cite

Jeličić, V. (1977). Otvaranje sječina sekundarnom mrežom šumskih puteva u borovim i hrastovim šumama. Radovi Šumarskog Fakulteta Univerziteta U Sarajevu, 25(5-6), 91–123. https://doi.org/10.54652/rsf.1977.v25.i5-6.529