Korišćenje tipološke klasifikacije pri planiranju gazdovanja šumama
DOI:
https://doi.org/10.54652/rsf.1974.v22.i1.473Sažetak
Nesumnjivo je da tipološka klasifikacija predstavlja danas najpogodnije sredstvo za diferenciranje šume prema ekološkim proizvodnim i drugim karakteristikama, kao i prihvatljivu osnovu za savremen pristup planiranju gazdovanja šumama. Pri tom ne treba gubiti iz vida da je tipološka klasifikacija u prvom redu proizvodna podela šume, da je u cilju što uspješnijeg ostvarenja tog operativnog zadatka nastala i razvijala se, kao i da u tom pravcu treba da bude usmeren i njen osnovni razvoj.
Medjutim, zahvaljujući ekološkoj homogenosti osnovnih klasifikacionih jedinica i mogućnošću njihovog različitog grupisanja (u zavisnosti od neposredne svrhe korišćenja), tipološka klasifikacija se karakteriše i relativnom univerzalnošću. Na primer, tipove šuma podjednakih proizvodnih karakteristika mogućno je grupisati u jednu celinu, za koju će se planirati jedinstven gazdinski tretman; za potrebe planiranja lovnog gazdovanja tipovi šuma, koji se karakterišu podjednakim potencijalnim uslovima za život divljači, grupišu se u "tipove lovnih površina" i dalje služe kao osnova za bonitiranje lovišta (Jović D., 1969.); kao homogene ekološke celine, tipovi šuma se karakterišu i odredjenim mikroklimatskim i brojnim drugim specifičnim karakteristikama, pa ih je i na toj osnovi mogućno grupisati i koristiti pri planiranju gazdovanja i prostornog uredjenja park-šuma, izletišta i sl.
References
Antić, M.-Jovanović, B. Jović, N.-Munkačević, Velinka Nikolandić, Stana (1972,): "Tipovi šuma beljskog lovno-šumskog područja", ("Aktuelni problemi šumarstva, drvne industrije i hortikulture", Beograd).
Jovanović, B.-Antić, M.-Jović, N.-Glišić, M.: "Tipovi šuma kao osnova racionalnog gazdovanja šumama" ("Nauka kao faktor unapredjenja šumarstva, prerade drveta i zaštite zemljišta od erozije" I-Materijal za savetovanje, Beograd).
Jović, D. (1969.): "Obščie osnovy ustrojstva odnovozrastnyh lesov v uslovijah lescoho fničego hozjajstva" ("Trudy IX Meždunarodnogo konkressa biologov- ohotovedov", Moskva).
Jović, D. (1971.): " Istraživanja strukture, razvoja i produktivnosti munike na glavnim nalazištima u Srbiji i Crnoj Gori" (doktorska disertacija, rukopis).
Jović, D. (1974,): "Principles and Methodology of forest management in S.R. Serbia applying typological principles" (Simpozium IUFRO Subject Group S 4.04-Forest Management and planning. Beograd).
Jović, D.-Falica, M. Vasung, V. (1972.): "Proizvodne karakteristike tipova šuma u okviru beljskog lovno-šumskog područja" ("Aktuelni problemi šumarstva, drvne industrije i hortikulture", Beograd).
Jović , D.-Tomanić, L.-Jović, N. (1974.): "Studija razvoja i kompleksni program gazdovanja šumom "Lipovica", (Beograd).
Miletić, Ž.- Milojković, D.- Mirković, D.- Milovanović, A. (1958.): "Uredjajni elaborat za fakultetsku šumu "Goč-Gvozdac"-A-jedinica", (Beograd).
Milojković, D.- Mirković, D.-Jović, D .-Vasung,V. (1972. ): " Dugoročni program razvoja sa opštom šumsko-privrednom osnovom za beljsko lovno-šumsko područje" (ONI "Dr Ilija Djuričić" Beograd).
Milojković, D.-Jović, N.-Jović, D. (1973.): "Uticaj zemljišta na produktivnost lužnjaka u gornjem Sremu" (Simpozijum o produktivnosti šumskih zemljišta Akademija nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine, Sarajevo).