Integraciona kretanja i njihove karakteristike u oblasti šumarstva i industrije za preradu drveta na području Bosne i Hercegovine
DOI:
https://doi.org/10.54652/rsf.1974.v22.i2.490Abstract
Želje i potrebe za udruživanjem su stare koliko i ljudi. Udruživanje je obuhvatalo objedinjavanje ljudskih fizičkih i intelektualnih moći, raspoloživih materijalnih potencijala, zajedničko oblikovanje i usmjeravanje misli i ideja, nada i stremljenja. Ljudi su se udruživali u patnjama i siromaštvu, rasipništvu i bogatstvu, strahu i hrabrosti. Udruživali su se po regionalnoj i ideološkoj pripadnosti itd. Medjutim, mi ćemo se zadržati samo na udruživanju u privredi.
Misao o udruživanju u privredi ne javlja se slučajno. Ona je posljedica zakonitosti razvoja privrede općenito, a udruživanja posebno. Udruživanje kao pojava ima osobinu da se ne zadržava na jednom stepenu i obliku za duži vremenski period, već se neprekidno nalazi u stanju izmjene i razvitka. Udruživanje je uslov i objektivni zakon razvitka privrede i obratno. Njega oslovljava neprekidno usavršavanje sredstava za rad, tehnoloških procesa, organizacije rada, razvoj i bogatstvo ljudskog znanja. Ovaj zaključak potvrdjuje cjelokupni dosadašnji razvoj privrede od izolovanog proizvodjača sa ručnim alatom do udruženog radnika opremljenog moćnim sredstvima za rad.
References
Kopčić, I.: Organizacija šumarske službe u NRBiH u prvom desetogodištu poslije oslobodjenja. Narodni šumar, broj 1-4, 1959. godina
Vučijak, S.: Organizacione i ekonomske karakteristike šumskoprivredne djelatnosti u BiH od 1962-1971. godine. Pregled, broj 4, 1973. god.
Vučijak, S.: Istraživanje optimalnog oblika organizacije šumarske službe u BiH, Sarajevo, 1966. godina.