ZAHTJEVI STANOVNIŠTVA U KANTONU SARAJEVO PREMA ŠUMI
DOI:
https://doi.org/10.54652/rsf.2010.v40.i2.151Ključne riječi:
šumarska politika, zahtjevi stanovništva prema šumi, Kanton SarajevoSažetak
UDK 630*9:502.1(497.6 Sarajevo)
Mnogobrojne političke, ekonomske i sociološke promjene neizbježno utiču na način na koji ljudsko društvo percipira šumu kao prirodni fenomen i šumarstvo kao specifičnu ljudsku djelatnost. Nedovoljno razumijevanje promjenjivih zahtjeva društva prema šumi onemogućava njihovu integraciju u planske dokumente i kreiranje konzistentne šumarske politike. Posljedice takvog stanja su ozbiljne i po pravilu rezultiraju nezadovoljstvom javnosti načinom na koji se upravlja i gospodari šumskim resursima. Ovo pitanje je posebno naglašeno u urbanim sredinama u kojima stanovništvo odlaskom u šumu i boravkom u prirodi, na relativno jednostavan i jeftin način ”konzumira” različite sociološko-ekološke usluge koje u značajnoj mjeri smanjuju negativne posljedice svakodnevnog stila življenja u gradu. Istraživanjem zahtjeva stanovništva Kantona Sarajevo u odnosu na šumu došlo se do dragocjenih podataka o obrascu ponašanja tokom posjeta šumskim područjima, stavovima, razlozima boravka i interesima stanovništva u odnosu na šumu, ocjeni važnosti funkcija koje šuma pruža društvu, negativnim uticajima tokom boravka u prirodi i neophodnim korektivnim aktivnostima u cilju otklanjanja tih uticaja. Dobijeni rezultati mogu poslužiti kao smjernice za reorganizaciju poslovnih sistema šumarstva i kreiranje konzistentne šumarske politike u Kantonu Sarajevo, sa naglaskom na potrebu utvrđivanja i zadovoljenja zahtjeva stanovništva Kantona Sarajevo u odnosu na šumu, uzimajući u obzir promjenjivost socioloških, političkih, demografskih i ekonomskih faktora.
References
AVDIBEGOVIĆ, M. 2006: Reinženjering poslovnih sistema šumarstva u funkciji zadovoljavanja socioloških aspekata gospodarenja šumskim resursima u Bosni i Hercegovini, Doktorska disertacija, Šumarski fakultet Univerziteta u Sarajevu.
AVDIBEGOVIĆ, M., VULETIĆ, D., KRILAŠEVIĆ, E., SELMANAGIĆ, A. 2006 a: Šumska
rekreacija u BiH sa osvrtom na stanje u Hrvatskoj, Zbornik radova sa konferencije: Gazdovanje šumskim ekosistemima nacionalnih parkova i drugih zaštićenih područja, Jahorina.
AVDIBEGOVIĆ, M., VULETIĆ, D., KRILAŠEVIĆ, E., 2006 b: Karakteristike posjetitelja i razlozi posjete šumskim područjima u Kantonu Sarajevo, Radovi Šumarskog Instituta Jastrebarsko, Vol. 41, br. 1-2.
GRUPA AUTORA, 1986: Dugoročni program razvoja šumarstva u BiH za period 1986- 2000, Republički komitet za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu, Sarajevo.
MALHOTRA, K.N. 2007: Marketing Research - An Applied Orientation, Pearson - Prentice Hall, New Jersey, str. 379.
PINTARIĆ, K. 2004: Značaj šume za čovjeka i životnu sredinu, Udruženje šumarskih inženjera i tehničara F BiH, Sarajevo, str. 92.
ŠAKOVIĆ, Š., DELIĆ, S. 2003: Ekološko i ekonomsko vrednovanje šuma, Fondeko svijet, broj 15, Sarajevo, str. 22-23.