Uticaj zasjenjenosti i pripreme zemljišta na pojavu prirodnog podmlatka jele u prebornim šumama jele, smrče i bukve na igmanu
DOI:
https://doi.org/10.54652/rsf.1968.v16.i3.456Abstract
Povod za istraživanje uticaja zasjenjenosti i pripreme tla na pojavu i razvoj prirodnog podmlatka jele u prebornim sastojinama jele, smrče i bukve na Igmanu, bio je uglavnom slaba prirodna obnova, uslijed čega dolazila pitanje i potrajnost šumske proizvodnje. Autor je ukazao na ovaj problem rukovodiocima tadašnjeg Fakultetskog šumskog oglednog dobra "Igman", koji su se saglasili da finansiraju istraživanje ove vrste. Posebnu zahvalnost dugujem inž. Ranku Trifkoviću, tadašnjem direktoru Dobra, koji se zauzeo da ova istraživanja udju u tematski plan Dobra. Ogledne plohe je postavio inž. Mladen Sprečkić, a prebrojavanje dvogodišnjih biljaka i najveći dio statističkog obračuna izvršila je inž. Nada Zekić, tadašnji asistent Instituta za šumarstvo u Sarajevu.
References
Bunuševac, T.: Gajenje šuma .Beograd, 1951.
Ćirić, M.: Zemljišta planinskog područja Igman-Bjelašnica.Radovi Šumarskog fakulteta i Instituta za šumarstvo u Sarajevu. Godina X (1965.), knjiga 10,sv.1., Sarajevo, 1966.
Geiger,R,: Das Klima der bodennahen Luftschicht. Die Wissenschaft, Band 78, Braunschweig, 1961.
Koestler, J.N.: Waldbau, II. Aufläge, Berlin, 1955.
Leibundgut,H.: Aufbau und waldbauliche Bedeutung der wichtigsten WalddeseiIschaften un der Schweiz.Bern, 1951.
Lučić,V.: Priiog poznavanju klimatskih odnosa na Igmanu.Radovi Šumarskog fakulteta i Instituta za šumarstvo u Sarajevu. Godina X (1965.), Knjiga 10, sv.2. Sarajevo, 1966.
Pintarić,K.: Uzgajanje šuma, predavanja, skripta. Sarajevo, 1962.
Šafar, J.: Uzgajanje šuma,Zagreb, 1963.
Tschermak , L.: Waldbau, Wien,1950.
Vanselow, K.: Natürliche Verjüngung im Wirtschaftswald. II. Auflage, Berlin, 1949.