Istraživanje veličine koncentričnih kružnih površina za taksacionu procjenu šuma
DOI:
https://doi.org/10.54652/rsf.1972.v20.i4-6.468Abstract
Taksaciona procjena šumskih sastojina ili većih šumskih kompleksa vrši se, zbog obimnasti posla i velikih troškova, gotovo isključivo primjenom reprezentativnog metoda. Posljednjih nekoliko godina u SRBiH se u tu svrhu koristi metod koncentričnih kružnih površina. Veličine radijusa koncentričnih krugova odredjene su na osnovu iskustava skandinavskih šumara i zapažanja o rezultatima probnih snimanja izvršenih u jednom šumskom području kao priprema za inventuru šuma u SRBiH. Naučnih istraživanja o veličini varijabiliteta najvažnijih taksacionih elemenata (zapremine i zapreminskog prirasta) i u vezi s tim o veličini i broju kružnih površina (elemenata uzorka) za šume u BiH nema.
Autori su u radu postavili sljedeće zadatke:
- utvrditi varijabilitet najvažnijih taksacionih elemenata (zapremine i zapreminskog prirasta) pojedinih debljinskih kategorija stabala u mješovitim šumama bukve, jele i smrče i čistim bukovim šumama, za nekoliko izabranih kombinacija (varijanti) koncentričnih probnih krugova i
- po mogućnosti predložiti najpodesniju varijantu koncentričnih probnih krugova za snimanja koja se vrše u redovnoj taksacionoj procjeni navedenih šuma. Mjerenja na terenu su izvršena u 6 odjeljenja odnosno 8 sastojina prosječnih veličina, rasporedjenih u šumama centralne Bosne. Taksacioni elementi i mjere variranja obradjeni su za svako odjeljenje po debljinskim stepenima širine 5 cm i za 3 ispitivane kombinacije (varijante) primjernih površina, istraživana je veličina i raspon varijacije relativne mjere varijabiliteta (varijacionog koeficijenata) kao najpogodnija za analize i uporedjenja i data je statistička interpretacija rezultata istraživanja.
References
Grundner - Schwappoch, (1952.): Masseniafeln, Verlag Paul Parey, Berlin und Hamburg.
Johnson, F.A. - Hixon, H.T. (1952.): The most efficient size and shape of plot to use for cruising in old-growth Douglas-firtimber. Journal of Forestry, volume 50. Washington, D.C.
Matić, V. (1964): Metod inventure šuma za velike površine, I, II i III dio, Institut za šumarstvo, Sarajevo.
Matić, V. (1965.): O planiranjima i o snimanjima u okviru uredjivanja šuma. Sarajevo.
Matić, V., Drinić, P., Stefanović,V., Ćirić, M. i saradnici (1971.): Stanje šuma u SR Bosni i Hercegovini prema inventuri šuma na velikim površinama u 1964-1968. godini. Šumarski fakultet i Institut za šumarstvo, Sarajevo.
Stojanović, O. (1964.): Primjena reprezentativnog metoda pri taksacionoj procjeni šuma. Narodni šumar, god. XVIII, sveska 11-12, Sarajevo.
Strand, L. (195Z): The effect of the plot size on the accuracy of forest surveys, Meddelelser fra det Norske Skogfbrsksvesen, Bind XIV (Hefte 48), Vollebekk.