Projekat eksperimenta pošumljavanja sadnicama proizvedenim na industrijski način
DOI:
https://doi.org/10.54652/rsf.1974.v22.i4.512Abstract
Dosadašnja iskustva u pošumljavanju, i naša i strana, ističu u prvi plan visoke troškove uzgoja sadnica i problem preživljavanja mladih biljaka kako u rasadniku tako i u prvim godinama po sadnji (na terenu), tj. u krajnjem rezultatu visoke troškove pošumljavanja po jedinici površine.
Zbog svega ovoga, u zemljama s razvijenijim šumarstvom u posljednjih desetak godina pristupilo se intenzivnom istraživanju efikasnijih metoda za obnovu šuma.
Budući da je jedan od glavnih uzroka slabog uspjeha pošumljavan ja sadnicama proizvedenim na klasični način (sadnice s golim korjenovim sistemom) šok koji preživljava mlada biljka od nicanja u sjemeništu, pa preko kultivisanja u rasadniku do sadnje na terenu, većina tih istraživanja su usmjerena na što prirodniji uzgoj mladih biljaka, tj. na uzgoj pri kome će biljka doživljavati što slabije "biološke šokove".
S tim u vezi istraživanja su usmjerena na proizvodnju sadnica s tzv. pokrivenim korjenovim sistemom (u busenu) u saksijama, lončićima ili, kako se obično kaže, proizvodnja u kontejnerima. U početku je za ova istraživanja kao supstrat za punjenje lončića i saksija upotrebljavana zemlja ili iglice četinara (smrče), a kasnije treset.
References
Jeffers, J.N.R; 1960.: Experimental Design and Analysis in Forest Resarch; Almqvist and Winsell Stockholm
Popovski, P.; 1973.: Suština na proizvodstvo i pošumuvanjeto so "Paperpot" fidanki; Šumarski pregled, 3-4, Skopje;
Stojanović, O; 1966/67: Bilješke za predavanja iz predmeta: "Projektovanje i analiza eksperimenata u šumarstvu" na magistarskim kursevima na Šumarskom fakultetu u Sarajevu.