IZDVAJANJE OTVORENIH I NEOTVORENIH ŠUMSKIH PODRUČJA
DOI:
https://doi.org/10.54652/rsf.2005.v35.i1.200Ključne riječi:
otvaranje šuma, šumski kamionski putevi, srednja transportna distanca privlačenja, GISSažetak
UDK 630*38:007.51
Otvaranje neotvorenih ili slabo otvorenih šumskih područja moguće je uraditi korektno samo ukoliko je urađena detaljna analiza postojeće mreže šumskih puteva.
Pomenuta analiza treba, između ostalog, dati odgovore na pitanja o količini i kvalitetu postojeće mreže puteva, te ukazati na eventulne nedostatke.
U radu je na izabranoj šumskoj površini snimljena postojeća mreža puteva. Izračunata je otvorenost analizirane površine i srednja transportna distanca privlačenja.
Otvorene i neotvorene površine definisane su na taj način što su se oko postojeće mreže šumskih kamionskih puteva kreirali baferi. Izračunata je relativna otvorenost i koeficijent efikasnosti otvaranja.
U radu je određena ciljana srednja transportna distanca privlačenja, za koju su izdvojene otvorene i neotvorene šumske površine.
Izračunati pokazatelji otvorenosti šumskog područja su analizirani, interpretirani i dati su odgovarajući zaključci. Analiza je urađena uz podršku računara – GIS softwer (Geographic Information System).
References
ARNAUTOVIĆ, R., 1975: O određivanju srednje daljine privlačenja, Narodni šumar 4-6, Sarajevo,str.137-139.
JELIČIĆ, V., 1985: Studija otvaranja odjela 70 i 71 u GJ „Jadovnik – Drvar“ dio, Sarajevo, str. 1 – 31
KRALJIĆ, B., 1982: Ekonomika šumarstva. Separat, Informator, Zagreb
PENTEK, T., 2002: Računalni modeli optimizacije mreže šumskih cesta s obzirom na dominantne utjecajne čimbenike, Šumarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Disertacija, str. 1 – 271.
REBULA, E., 1980: Prispevek k opredeljevanju optimalne gostote omrežja gozdnih cest, Gozdarski vestnik 9, Ljubljana, str. 372 – 395.
ŠIKIĆ, D., I DRUGI, 1989: Tehnički uvjeti za gospodarske ceste, Znanstveni savjet za promet JAZU, Zagreb.