Objavljivačka etika i izjava o nesavjesnoj praksi za časopis Radovi Šumarskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu
Ove su izjave formulirane na temelju postojećih pravila Elseviera i COPE-ovih Smjernica najbolje prakse za urednike časopisa.
Etičke smjernice za objavljivanje časopisa
Ove su smjernice u skladu s postojećim pravilima Elseviera.
Šumarski fakultet Univerziteta u Sarajevu, kao izdavač časopisa “Radovi”, preuzima na sebe brigu o svim fazama izdavanja. Predani smo poštivanju etičkih standarda i ispunjavanju svojih odgovornosti.
Osiguravamo da oglašavanje, ponovno štampanje ili druge komercijalne aktivnosti ne utječu na uredničke odluke.
Ove se smjernice temelje na postojećim pravilima Elseviera i COPE-ovim Smjernicama najbolje prakse za urednike časopisa.
Odluke o objavljivanju
Glavni urednik i/ili odgovorni urednik (u daljnjem tekstu: urednici) u dogovoru s glavnim urednikom odgovorni su za određivanje pristiglih članaka koji će biti objavljeni. Urednici ocjenjuju rukopise na temelju njihovog intelektualnog sadržaja, ne uzimajući u obzir faktore kao što su rasa, spol, seksualna orijentacija, vjerska uvjerenja, etničko porijeklo, državljanstvo ili politička filozofija autora.
Povjerljivost
Urednici i uredništvo trebaju postupati s predanim rukopisima uz najveću povjerljivost, razmjenjujući informacije samo s ovlaštenim osobama kao što su autor za dopisivanje, recenzenti, potencijalni recenzenti, drugi urednički savjetnici i izdavač, ako je potrebno za recenziju i postupak objavljivanja. Time se osigurava poštovanje prava autora i integriteta naučne publikacije.
Otkrivanje i sukobi interesa
Urednici ne smiju koristiti neobjavljene materijale iz dostavljenih rukopisa u vlastitim istraživanjima bez izričitog pismenog pristanka autora. Također bi se trebali suzdržati od korištenja povlaštenih informacija dobivenih putem recenzije za osobnu korist. Urednici bi trebali otkriti sve sukobe interesa i povući se iz rukovanja rukopisima koji uključuju takve sukobe.
Uključivanje i suradnja u istragama
Urednici moraju odmah odgovoriti na etičke pritužbe u vezi s predanim rukopisima ili objavljenim radovima, u suradnji s izdavačem (ili društvom). Mjere odgovora mogu uključivati kontaktiranje autora, procjenu pritužbi i, ako je potrebno, izdavanje ispravaka, povlačenja, izražavanje zabrinutosti ili druge relevantne radnje.
Ove su smjernice usklađene s postojećim pravilima Elseviera.
Standardi obajvljivanja
Autori bi trebali pružiti tačan prikaz svog istraživanja i njegovog značaja, prezentirajući temeljne podatke tačno i s dovoljno detalja za ponavljanje istraživanja.
Lažne ili netačne izjave
Autori moraju izbjegavati davanje lažnih ili svjesno netačnih izjava jer je takvo ponašanje neetično i neprihvatljivo.
Prikaz i stručna publikacija
Autori bi trebali osigurati da su pregledni članci tačni i objektivni, dok su urednička mišljenja jasno označena kao takva.
Pristup i zadržavanje podataka
Od autora se može zahtijevati da dostave neobrađene podatke za recenzje i trebaju biti spremni učiniti te podatke javno dostupnima. Oni bi trebali čuvati podatke razumno vrijeme nakon objave.
Originalnost i plagijat
Autori moraju osigurati da je njihov rad originalan i ispravno citiran, izbjegavajući sve oblike plagijata. Svi prijavljeni radovi podliježu obaveznoj provjeri na potencijalni plagijarizma korištenjem softvera za otkrivanje plagijata na Univerzitetu u Sarajevu.
https://unsa.ba/o-univerzitetu/propisi/pravilnik-o-nacinu-koristenja-softvera-za-detekciju-plagijarizma
Plagijat u svim svojim oblicima predstavlja neetičko izdavačko ponašanje i neprihvatljiv je.
Višestruka publikacija
Autori ne bi trebali podnositi u osnovi ista istraživanja u više časopisa istovremeno, niti bi trebali objavljivati prethodno objavljene radove bez odgovarajućeg citiranja.
Priznavanje izvora
Autori moraju propisno priznati rad drugih i dobiti dopuštenje za korištenje privatnih ili povjerljivih informacija.
Autorstvo
Autorstvo treba ograničiti na one koji su značajno pridonijeli studiji, s navedenim svim odgovarajućim koautorima i u skladu s konačnom verzijom rada. Tamo gdje postoje drugi koji su sudjelovali u određenim značajnim aspektima istraživačkog projekta, njima treba odati priznanje ili ih navesti kao saradnike. Autor za korespondenciju treba osigurati da su svi odgovarajući koautori uključeni u rad, te da su svi koautori vidjeli i odobrili konačnu verziju rada te da su pristali na njegovo podnošenje za objavljivanje.
Opasnosti i ljudi ili životinje
Autori moraju jasno identificirati sve opasnosti u svom radu i osigurati usklađenost s relevantnim zakonima i institucionalnim smjernicama u vezi s ljudskim ili životinjskim subjektima.
Sukobi interesa
Autori bi trebali otkriti sve financijske ili materijalne sukobe interesa koji bi mogli utjecati na njihov rad, kao i sve izvore financijske potpore. Potencijalni sukobi interesa trebali bi se otkriti u najranijoj mogućoj fazi.
Temeljne pogreške
Autori su dužni odmah obavijestiti urednike o značajnim pogreškama u objavljenom radu i surađivati u izdavanju opoziva ili ispravaka kada je to potrebno.
Ove su smjernice u skladu s postojećim pravilima Elseviera i COPE-ovim Smjernicama najbolje prakse za urednike časopisa.
Doprinos uredničkim odlukama
Stručna recenzija pomaže urednicima u donošenju uredničkih odluka i pomaže autorima da poboljšaju svoj rad. Svi znanstvenici trebaju pravedno doprinijeti procesu recenziranja.
Časopis Radovi otvoren je za sve koji žele doprinijeti poštenom i kvalitetnom procesu recenziranja.
Brzina
Recenzenti bi trebali odmah obavijestiti urednike ako nisu u mogućnosti pregledati rukopis na vrijeme ili se osjećaju nekvalificiranima za recenziranje istraživanja.
Povjerljivost
Recenzenti moraju tretirati rukopise kao povjerljive dokumente i suzdržati se od raspravljanja o njima bez ovlaštenja.
Objektivnost
Recenzije trebaju biti objektivne, bez osobne kritike autora.
Priznavanje izvora
Recenzenti bi trebali identificirati relevantne objavljene radove i otkriti sva preklapanja između rukopisa koji se recenzira i drugih objavljenih radova ako imaju takvo osobno saznanje.
Otkrivanje i sukob interesa
Recenzenti ne smiju koristiti neobjavljene materijale za vlastita istraživanja bez pismenog dopuštenja autora. Privilegirane informacije ili ideje dobivene recenzijom moraju se čuvati u tajnosti i ne smiju se koristiti za osobnu korist.
ISSN: 1512-5769
E-ISSN: 2490-3183