MATEMATIČKI IZRAZ ZA LOGIČKO-GRAFIČKI IZRAVNATU KRIVU LINIJU
DOI:
https://doi.org/10.54652/rsf.1999.v29.i1.244Ključne riječi:
Abies alba, curve of height, growth function, mathematical formulaSažetak
Mnoge funkcije rasta koje se koriste u šumarskoj nauci i praksi nemaju matematičku formulu i funkcije su izjednačene na logičko-grafički način. Zapreminske tablice za običnu jelu (Abies alba Mill.) izrađene na osnovu pet kvalitetnih klasa (Matić, 1963) još uvijek su u upotrebi u šumarskoj praksi u Bosni.Da bi smo uspostavili vrijednost parametara za funkcije rasta, program Microsoft Excel može koristiti, čime se omogućava lakše izračunavanje podataka u inventarizaciji šuma.
References
Levaković, A. (1935): Analitički izraz za sastojinsku visinsku krivulju. Glasnik za šumske pokuse, Zagreb.
Ljubović, Ć. (1998): Izbor najpogodnije funkcije rasta i određivanje vrijednosti njenih parametara. Radovi šumarskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, Sarajevo.
Matić, V. (1959): Taksacioni elementi prebomih šuma jele smrče i bukve na području Bosne. Radovi šumarskog fakulteta i Instituta za šumarstvo i drvnu industriju u Sarajevu, god. IV, br. 4, Sarajevo.
Matić, V. et ali. (1963): Tablice taksacionih elemenata visokih šuma jele, smrče, bukve, bijelog bora, crnog bora i hrasta kitnjaka na području Bosne. Šumarski fakultet i Institut za šumarstvo i drvnu industriju u Sarajevu, Sarajevo.
Mihajlov, I. (1947/48): Matematičko formuliranje na zakonat za rastenjeto na šumskite drva i rasadi. Goz. Zbornik na Zemljod. šumarski fakultet, Skopje.
Pranjić, A. (1970): Sastojinske visinske krivulje hrasta lužnjaka. Šumarski list 94 (7-8), Zagreb.
Prodan,M.(1965): Holzmesslehre.Frankfurt am Mn.